Buttons

 

October 23, 2013

Oops, I'm in Denmark

Don't you dare think you're better than anyone else.
This is an unwritten cultural law of the great Danes. Which is why coming to Denmark for a person who considers herself to be Queen of Motherfucking Everything is a little bit difficult. I must have second guessed my outfits at least fifty times and it didn't matter because nobody ends up caring anyway. Everybody will wear the same sneakers during the day and then at night a drag queen will grab your ass. It's beautiful. It's cold. It's Denmark.
Visiting Danish queen Rebecca: drunk in Aarhus--hating on Alexa Chung, fantastic art exhibitions, candlelight conversations in rehearsal rooms, scoring vinyl, thrift store raids, partying at Vela with the baddest and raddest bitches in all of Copenhagen. And of course, I couldn't not buy a Fjallraven Kanken. It's fugly but I love it.

And I love you, Rebecca. Yeah, this one's for you. Thanks for letting me harass you at night.

***

Nemysli si, že si lepší ako hocikto iný.
Toto je nepísaný kultúrny zákon všetkých dánov. Preto je Dánsko veľký kultúrny šok pre niekoho, kto si o sebe myslí, že je Queen of Motherfucking Everything. Prezliekla som sa asi 50x, len aby som niekoho nebodaj neurazila svojou osobnosťou a vlastne bolo to úplne jedno, pretože každý na vás aj tak jebe. Ale v dobrom. Proste ich nezaujímate. Všetci si cez deň obujú tie isté jedny trendy tenisky a v noci vás bude chytať transvestita za riť.
Je to krásne. Je to chladné. Je to Dánsko.
Návšteva královnej Rebeccy: ťažký stav opitosti v Aarhus, fantastické výstavy, rozhovory pri sviečkach v polo-zrekonštruovanej skúšobni somewhere in Copenhagen, veľa nového vinylu, nájazdy na secondhandy, veľa tequily v top gay podniku pre najsuper dámy (v priestoroch kde kedysi býval bordel). Samozrejme, nemohla som si nekúpiť ruksak Kanken od Fjallraven. Je skurvene nechutný, ale milujem ho. Enjoy!

--Tammy*

2 comments:

  1. Chcem videt ten ruksak!!! :D

    ReplyDelete
    Replies
    1. http://media.tumblr.com/9deece661fb3a3d594c48605fc42c86a/tumblr_inline_mgcl2q8uud1rzv36o.jpg tento!

      Delete