Buttons

 

May 12, 2014

Star Spangled Banner

I grew up in America.
Never physically, but since age 5 I've been served Crayola, Sharpies and The Magic Schoolbus. I was taught by Americans and I was taught the American way. Question #5 was always Critical Thinking and Slovak kids never understood my way of long division. If I ever ate any glue it was alway's Elmer's. It's simply a part of me and it always will be and although we're all promoting everything "local" and "homemade" I'm a  Slovak with an bit of an American spirit. Like fusion cuisine. Burger meets bryndza. Kind of like that.

A lot of the American spirit reflects in the things I do or wear, from the music I make to outfits to the kinds of books I read. This post is a homage to that.

***

Vyrástla som po Americky.
Nie fyzicky, ale veľmi duševne. Od piatich rokov nepoznám kriedu ale Crayolu, nepoznám fixky ale Sharpies, nečítala som šlabikár, neviem, čo to kurva je. Mali sme šampionáty v spellovaní a slovenské deti sa mi vždy smiali keď som im ukazovala ako delíme veľké čísla. Matematiku sme sa učili s plastovými modrými kockami a ak som niekedy zjedla nejaké lepidlo, tak bolo od Elmer's. Som skátka Slovenka s trochou Americkej duše. Predstavte si to ako fusion kuchyňu. Burger meets bryndza.
Tento Americký prúd sa odzrkadluje vo veľa veciach ktoré robím, od svojej hudby cez oblečenie cez vkus na literatúru. A v neposlednom rade aj v tomto poste. Enjoy ;)

--Tammy*

1 comment: